INFORMACJE
Nasze projekty non-profit są oparte o nasze cele statutowe i powstają w współpracy z instytucjami państwowymi, samorządami i innymi Fundacjami w Polsce i za granicami.
-
- dbałość o historie i pamięć
-
- budowa Pomnika AK Wstęga Pamięci u stóp Wawelu
-
- usługi inwestorskie dla projektów budowlanych miejsca pamięci
-
- koncerty i uroczystości w pamięci wążnych wydarzeń historycznych
-
- broszury, książki, instalacje multimedialne i aplikacje nt. historii Polskiej
-
- działalność kulturalno-edukacyjna np. warsztaty dla dzieci
-
- promocja Polskiej kultury i historii za granicą
-
- wystawy w muzeach i osrodkach kultury
-
- wystawy plenerowe nt. wydarzeń historycznych
-
- udział w akcjach pomocniczych dla kombatantów i dzieci
Obywatelski Komitet Pomocniczy w Krakowie na rzecz budowy Pomnika AK dla projektu z inicjatywy weteranów Światowego Związku AK.Akcja Internautów, młodych Polaków i Polonii Światowej: http://popieramak.pl/ w skład wchodzą różne organizacje polonijne, stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej i inni. Kontakt: fundacja@wstegapamieci.com
Statut Fundacji Wstęga Pamięci
PROJEKT FLAGOWY FUNDACJI
Fundacja WP została powołana do udzielenia pomocy dla budowy „Pomnika AK Wstęga Pamięci” u stóp Wawelu, autorstwa architekta Alexandra Smagi.
„Pomnik AK Wstęga Pamięci” to unikatowe, współczesne rozwiązanie architektoniczno-rzeźbiarskie o najwyższych walorach artystycznych i uniwersalnym przesłaniu, zgodnym z etosem AK. Pomnik ten stanowi swoisty testament największej formacji wojskowej Polskich Sił Zbrojnych podczas drugiej wojny światowej. Przesłanie i symbolika skierowana jest do przyszłych generacji.
Pomnik ma być zrealizowany w niezwykle prestiżowej lokalizacji, na osi Drogi Królewskiej, u stóp zamku Wawel. W centrum placu w kształcie granic II RP znajduje się bryła w formie wstęgi ze stali kortenowej i polerowanej , którą otacza kompleks zieleni „Ogród Pamięci”. Całość tworzy urbanistyczne założenie parkowe o ciekawej architekturze krajobrazu. Projekt ten kreuje miejsce do spotkań, rekreacji i kontemplacji w sercu Krakowa. Projekt został objęty patronatem prezydenta RP, prezydenta miasta Krakowa i córki gen. Andersa p. minister Anny Marii Anders. Lokalizacja zatwierdzona, kamień węgielny poświecony przez J.E. Kardynała Dziwisza wmurowano w 2013 roku w obecności władz miasta Krakowa i rządu. Koszt inwestycji to 1,6 mln PLN ze wszystkimi opłatami. Pierwszy element pomnika powstał w 2015 r.