Gdyby Polska nie stanęła po naszej stronie w tamtych dniach […] płomień wolności mógłby zgasnąć jak świeca na wietrze.” – powiedziała w 1996 roku królowa Elżbieta II.

W hołdzie polskim lotnikom powstał projekt mobilnej instalacji wystawowej pt. „Zwycięski Lot 303” autorstwa Alexandra Smagi. Jej koncepcja została zainspirowana śmigłem samolotu Spitfire i przemawia do wszystkich grup wiekowych. Mobilna instalacja przypomina Brytyjczykom szlak bojowy polskich lotników i ich wielki wkład w zwycięstwo nad niebem Anglii w 1940 roku. Wystawa składa się dwóch elementów: instalacja wystawowa w kształcie śmigła myśliwskiego samolotu Spitfire oraz sylwetki polskich asów myśliwskich ze stali. Wystawa ma charakter czasowy i będzie podróżowała po symbolicznych miejscach pamięci Bitwy o Anglię.

Projekt pt. „Zwycięski Lot” można wesprzeć przez 33 dni na portalu portalu Polak Potrafi.  Start akcji już 3 marca !

możesz go wesprzeć tutaj: https://polakpotrafi.pl/projekt/zwycieskilot303

Projekt został objęty Honorowym Patronatem Ambasady RP w Londynie. Inicjatorem projektu jest Fundacja Wstęga Pamięci. Inauguracja wystawy nastąpi z okazji Polish Heritage Days w maju i w Muzeum Bitwy o Anglię w Londynie, we wrześniu. Projekt powstaje we współpracy z Polish Air Force Memorial Committee w Londynie z prezesem Ryszardem Kornickim, synem Franciszka  Kornickiego, legendarnego pilota Polskich Sił Lotniczych. Obecność polskiej historii w postaci mobilnej instalacji podczas najważniejszych uroczystości  w Wielkiej Brytanii daje możliwość do wspólnego oddawania hołdu bohaterom Bitwy o Anglię i rozsławienia polskich lotników w gronie młodego pokolenia Anglików i Polaków. Idea  wystawy i jej dynamiczna  forma jest dostosowana do widzów współczesnych. Jedną z głównych atrakcji wystawy będzie ściana z dużym kolorowym zdjęciem Dywizjonu 303 w skali człowieka. Fotościanka tworzy tło dla zdjęć pamiątkowych. Stalowe sylwetki słynnych, polskich lotników myśliwskich są integralną częścią składową wystawy. Przewidziana jest ich ekspozycja w muzeum ale także i ustawienie na wybrzeżu morza , dzięki czemu  wkomponują się w angielskie niebo. Sylwetki polskich asów nieba szczególnie zaznaczą udział polskich pilotów , jednocześnie zadziałają na wyobraźnię odbiorców. Jest to artystyczny hołd polskim lotnikom !

Projekt przewiduje start równoległej ekspozycji na terenie Polski.

Finansowanie zakłada udział sponsorów oraz  zbiórkę crowdfoundingową.

Organizator przewiduje uhonorwanie każdego wspierającego różnymi nagrodami jak np.: specjalną edycją pinki, imiennym umieszczeniem  w napisach końcowych pokazu filmu archiwalnego wyświetlanego w muzeach, czy  limitowaną edycją szkiców autorskich itd.

Realizatorzy projektu wyrażają szczere przekonanie, że powodzenie projektu i otwarcie wystawy w hołdzie polskim lotnikom Bitwy o Anglię w Londynie , jej podróż po Anglii oraz po Polsce,  mogą się udać dzięki  mocnemu wsparciu naszej wspólnej akcji crowdfundingowej, której uczestnicy udowodnią tym samym, jak wielkim osiągnięciem polskich lotników była wygrana Bitwa o Anglię.